Przejdź do treści
Home » Blog hidden » PRZYMUSOWA KWARANTANNA CZYLI FAKTY O DOMINIKANIE

PRZYMUSOWA KWARANTANNA CZYLI FAKTY O DOMINIKANIE

O nieee…. jesteśmy zmuszeni do kwarantanny.. Co za czasy, że nie można latać bezpośrednio między USA i Polską. A raczej jak pisałam tutaj można, ale wymaga to większej gimnastyki. USA bezproblemowo wpuszczają tylko swoich obywateli i stałych rezydentów. Pozostali muszą mieć ważny powód aby przylecieć + nie mogą przebywać w ostatnich 14 dniach w ściśle określonych krajach, a na czarnej liście są wszystkie kraje strefy Schengen. Do tego obowiązkowo trzeba okazać negatywny test na COVID na granicy. I tak, okrężną drogą doszliśmy do 14-diowej kwarantanny na Dominikanie. Cóż…. znam gorsze miejsca do spędzania kwarantanny:)
Jestem z Polski, mieszkam w Chicago a teraz przebywam na kwarantannie na Dominikanie. Skoro już tu jestem, warto przyjrzeć się temu miejscu. Co to jest, gdzie to jest i dlaczego to ważne miejsce w naszej historii. Poniżej garść najważniejszych informacji, które ostatnio przyswoiłam.
Znalazłam drogowskaz. Po Polski mamy 8 300 km w linii prostej. Oooo, to daleko!
 • kwarantannę spędzamy na Karaibach pośrodku Oceanu Atlantyckiego, a dokładnie 8 300 km od Polski i 3 200 od USA. Jest tu strefa GMT-4 czyli latem jest 6 godzin wcześniej niż w Warszawie i 1 h później niż w Chicago. 
 • Dominikana zaliczana jest do Ameryki Środkowej i położona jest na drugiej co do wielkości (po Kubie) wyspie na Morzu Karaibskim  czyli Hispaniola, zwanej po polsku Haiti. Aby było ciekawiej wyspa Haiti podzielona jest pomiędzy 2 kraje: Haiti i Dominikanę, która zajmuje 2/3 wyspy Haiti. Mamy tu bałagan z nazwami, bo po polsku zarówno wyspa jak i kraj nazywają się Haiti, ale jak się okazuje ma to zupełnie inne znaczenie. Nie zatem mylić wyspy Haiti (ang. Hispaniola) i kraju Haiti (ang. Haiti).
Dominikana to jedna z wysp karaibskich położona poniżej Zwrotnika Raka w Archipelagu Antyli
Bezpośredni lot z Polski na Dominikanę zajmuje ok 12h. Do Chicago mamy 5h samolotem. 
Karaiby to Małe i Wielkie Antyle.  Dominikana jest położona na wyspie Haiti (ang. Hispaniola) i dzieli ją z krajem o tej samej nazwie (Haiti). Mapa po angielsku, ale łatwo można zlokalizować. W okolicach Bahamy, Kuba, Puerto rico i Jamajka. Od północy jest Ocean Atlantycki a od południa Morze Karaibskie
 • Dominikana oficjalnie nazywana Republiką Dominikany jest drugim pod względem wielkości krajem na Karaibach (po Kubie) z obszarem prawie 49 tys km. kw. W Porównaniu do Polski (312 tys. km.kw.) stanowi to 1/6 powierzchni
 • Pod względem liczby ludności Dominikana zaskoczyła mnie ponad 10 milionową populacją (dokładnie 10,7 mln). To już ok 1/4 Polski ( ok. 38 mln) i 3 kraj na Karaibach ( po Kubie – 11,2 mln oraz Haiti – 11 mln).
 • Dominikanę zamieszkują głównie ludność mieszana (czyli Mulaci – prawie 3/4) będąca potomkami kolonizatorów i czarnych niewolników. Białych jest ok 15% a Czarnych 10%. Dominuje religia chrześcijańska (łącznie katolicy i protestanci to 90%) Tak się zastanawiam, czy można w dzisiejszych czasach pisać Białych i Czarnych? Mam nadzieje, że nie obraziłam niczyich poglądów, ale łatwiej było się tak wysłowić:)
 • Językiem urzędowym na dominikanie jest Hiszpański (a raczej jego dialekt) a walutą peso dominikańskie (DOP), przy czym płatności dolarami są równie powszechne co lokalną walutą. Przeliczni to ok 58 peso za 1 USD
 • Stolicą Dominikany jest Santo Domingo i jest zarazem największym miastem w kraju z liczbą ludności ok 3,3 mln. Czyli mieszka tam 1/3 mieszkańców! Drugie największe miasto to Santiago de los Caballeros z liczbą 1,2 mln. Punta Cana gdzie jesteśmy ma  zaledwie (a może „aż”) 100 tys mieszkańców.
Przylecieliśmy do Punta Cana na wschód wyspy. Stolicą Dominikany jest Santo Domingo.
Dominikana jest bardzo zróżnicowanym krajem. To nie tylko plaże i zatoki, ale też góry i zróżnicowane lasy 
 • Znamy Dominikanę z plaż, ale to przede wszystkim kraj górzysty. Znajduje się tu największy szczyt Karaibów  – Pico Duarte o wysokości (uwaga)  3175 m n.p.m. Nie tak źle! Dodatkowo wyspa zbudowana jest w większości z wapieni (pochodzenia koralowego, czyli tego co zostało z raf koralowych) stąd liczne zjawiska krasowe.
 • Dominikana leży już w strefie międzyzwrotnikowej pomiędzy 17 i 19tym równoleżnikiem. Przypomnę tylko, że strefa międzyzwrotnikowa to obszar pomiędzy Zwrotnikami Raka i Koziorożca, natomiast Zwrotnik Raka jest na wysokości 23 N. Takie położenie oznacza, że jest tu naprawdę gorąco. Jesteśmy na wysokości Gwatemali, Senegalu czy Sudanu. Poniżej Hawajów i w połowie Tajlandii. Chyba nie zdawałam sobie sprawy z tego, gdzie jestem:). Dla porównania Warszawa położona jest na wysokości 52N. 
 • Strefa międzyzwrotnikowa oznacza, że słońce w tym obszarze 2 razy góruje w zenicie. Cały rok jest względnie podobna pogoda: ciepło, słońce, plaża. Dodatkowo długość dnia jest przez cały rok bardzo zbliżona – ok 12h. Zawsze pewna pogoda na wakacje. Jest tak ciepło, że nawet klimat Dominikany zaliczany jest do klimatu równikowego mimo znacznej odległości od Równika. 
 • Warto wiedzieć, że na Dominikanie występuje pora deszczowa od maja do grudnia. Deszcze nie są jednak intensywne, chociaż pada dużo – dzięki temu wyspa jest taka zielona. Jeśli pojawiają się deszcze, to są ona bardzo krótkie i intensywne – 5 minut i znowu świecie słońce. W sam raz by wszystko szybko wysuszyć.
 • Trzeba uważać na sezon huraganowy, który trwa od czerwca do listopada, ale huragany na wyspach pojawiają się najczęściej w sierpniu i we wrześniu. Oprócz tego Dominikana położona jest w strefie sejsmicznej. Nie jest to jednak takie częste. Ostatnie duże trzęsienie o sile 7 w skali Richtera miało miejsce w 2010 na Haiti. Natomiast Huragany w ostatnich 20 latach omijały Dominikanę, najbliższy był w odległości 100 km w 2017 roku.
flaga Dominikany
 • Flaga Dominikany powstała w 1839 po uzyskaniu niepodległości od Haiti. Ciekawa jest historia tego kraju, bo skoro to była kolonia hiszpańska to jak niepodległość od Haiti, ale może jeszcze kiedyś o tym napiszę. To jedyna flaga na świecie, na której przedstawiono biblię. Zarówno biblia jak i biały krzyż mają symbolizować wiarę katolicką. Kolor niebieski to wolność, a czerwony symbolizuje krew w walce  o niepodległość. Flaga zawiera także dominikańskie motto narodowe „Dios, Patria, Libertad” czyli Bóg, Ojczyzna i Wolność. Gdzieś to już słyszałam… No Tak! W Polsce ponad wolność cenimy sobie honor:)
 • Dominikana słynie nie tylko z turystyki. Głównym składnikiem PKB jest rolnictwo – eksportuje się trzcinę cukrową, kakao, kawę oraz… wydobywa złoto. Na Dominikanie jest druga największa kopalnia złota na świecie kontrolowana przez Kanadyjczyków. 
 • Turystyka też jest ważnym składnikiem narodowego PKB i stanowi aż 10% dochodów. To chyba jednak mniej niż się spodziewałam. Rocznie Dominikanę odwiedza 6 mln turystów i jest to najbardziej popularny kierunek na Karaibach. Łącznie ponad 20% szystkich wyjazdów na Karaiby to Dominikana (przy 26 mln łącznej turystyce rocznej – bez COVID)w
 • Z ciekawostek historycznych: Kolumb nie odkrył Ameryki tylko Dominikanę. Nieźle:) Obecna Dominikana jak i cała wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku podczas jego pierwszej wyprawy. 
 • Przed Kolumbem dzisiejszą Dominikanę zamieszkiwały tubylcy, którzy świetnie sobie radzili. Podobno było ich nawet kilkadziesiąt tysięcy. Niestety już ok 60 lat po przybyciu Kolumba nikt się nie ostał. Lokalną ludność wymordowano, zamęczono lub wyniszczyły ją choroby. Dlatego zaczęto sprowadzać niewolników z Afryki by mogli pracować na plantacjach trzciny i tytoniu. Dziś mieszkańcy Dominikany nie mają nic wspólnego z praprzodkami.
Mam jeszcze kilka ciekawostek zwłaszcza tych historycznych, ale zostawię kilka na kolejny raz. Przyjeżdżajcie na Dominikanę:) Jest tu tyle do odkrycia (nie tylko plaże:)

2 komentarze do “PRZYMUSOWA KWARANTANNA CZYLI FAKTY O DOMINIKANIE”

JESTEŚ TAM? TO PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *