Przejdź do treści
Home » Blog hidden » Vancouver – naturalne miasto

Vancouver – naturalne miasto

24.08.2014 Niedziela

Ile tu przestrzeni i zieleni. Chyba nie widzieliśmy jeszcze miasta gdzie natura tak wdzierałaby się do miasta. Widoki wspaniałe i mimo, że to bardzo duże skupisko ludzi na pierwszy rzut oka wcale tego nie czuć. Samo miasto Vancouver może nie jest takie duże, bo ma ok 700 tys mieszkańców, ale cały kompleks miejski to już 2,5 mln. Jest tu wiele mniejszych miejscowości położonych obok siebie tak blisko, że nie wiadomo kiedy jesteś już w następnej. Wujek mieszka w jednej z takich miejscowości – Delta, która jest jakby sypialnią dla Vancouver. Przedmieścia są bardziej przemysłowe, zwłaszcza obszary położone wzdłuż rzek ze względu na żeglugę śródlądową. Pełno tu mniejszych i większych portów przeładunkowych, a najbardziej widocznym towarem były całe bale drewna spławiane rzekami z głębi Kanady. Jest wiele mostów, ogromnie wysokich, takich by olbrzymie statki z oceanu mogły wpływac do portów położonych głębiej. Vancouver porozcinane jest licznymi zatokami i rzekami, w oddali rysują się masywy górskie nieco tylko niższe niż Tatry (najwyższe szczyty maja ok 2200 m). W samym centrum jest też sporo parków i pięknych widoków na zatokę lub ocean. A do tego cieplutko, ale nie gorąco z przyjemną bryzą od oceanu. Ech, nic dziwnego, że w rankingach na najprzyjemniejsze miasto do życia Vancouver jest w czołówce.

z widokiem na zatokę

Widok na Stanley Park z Canada Place w Downtown

A tu North Vancouver widoczne z Canada Place

Dzień zaczęliśmy wcześnie, ale zanim się ogarnęliśmy była już 11, a właściwie to 20 czasu polskiego. Do downtown pojechaliśmy sami komunikacją miejską, dzięki temu jeszcze lepiej mogliśmy przyjrzeć się lokalnym zwyczajom. Najwięcej jest tu chyba żółtych, sporo też Hindusów. Pokręciliśmy się trochę nad zatoką, wypiliśmy kawę w kanadyjskim fastfoodzie z kawą i pączkami Tims Horton i poszliśmy szukać lodów. O 14 spotkaliśmy się z wujkiem w centrum i zabrał nas na przejażdżkę po Vancouver swoim autobusem wycieczkowym. Jeszcze nigdy nie mielismy takiej wycieczki. Z zupełnie innej perspektywy zobaczyliśmy Downtown, Chinatown, Gastown (najstarszą dzielnicę miasta) z zegarem parowym, Stanley Park (największy park miejski w Ameryce) z totemami, parę plaż mosty i na bazę. Wrócilismy do domu z milionem planów w głowie, i nie wiedzieć kiedy ktoś mi odłączył prąd i o 6 już spałam.

sniadanko kanadyjskie
lokalna waluta z królową
downtown Vancouver
mały Amsterdam
nasz superwehikuł
totemy rdzennej ludności w Stanley Park
widok na otwarty ocean
chinatown
po drodze dzielnica bezdomnych
gastown i steamclock

Kilka słów od Bartusia:

W niedzielę doświadczyliśmy najbardziej niezwykłego zwiedzania jakie miało miejsce w naszej przepastnej historii. Mianowicie wskoczyliśmy naszą całą dobrze zorganizowaną, uśmiechniętą grupą dwóch osób do autobusu i rozpoczęło się zwiedzanie. Wujek i jego ogromny autobus obwieźli nas po całym centrum Vancouver. Byliśmy we wszystkich najciekawszych miejscach co jakiś czas zatrzymując się na pamiątkowe zdjęcie, a ponieważ jechaliśmy autobusem wycieczkowym mogliśmy się zatrzymać właściwie w każdym miejscu. Zamiast przeciskać się przez tłumy zwiedzających po prostu wjeżdżaliśmy między ludzi i podziwialiśmy wszystko z okien autobusu. To było naprawdę niecodzienne doświadczenie, zwiedzanie w iście amerykańskim stylu czyli minimum wysiłku własnych mięśni 🙂

oł jee!

zaraz zaraz, gdzie my jesteśmy, tu Warszawa, tu Londyn, to teraz chyba jesteśmy w Ciechocinku
z ciekawostek: co to jest japadog?
ta Alicja miałaby problemy z trafieniem do krainy czarów…

JESTEŚ TAM? TO PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *