Przejdź do treści
Home » Blog hidden » ZAGADKA ROLNICZA

ZAGADKA ROLNICZA

 

W miniony weekend odwiedziliśmy Detroit oraz Muzeum Forda. Jest to dosyć ciekawe miejsce, bo Ford to nie tylko symbol motoryzacji w USA, ale także szeroko rozumianej innowacji. Jak się okazuje Ford produkował nie tylko samochody, ale rozwijał myśl techniczną w dziedzinie rolnictwa, kolei a nawet samolotów. Dlatego w Detroit, a dokładnie w Derborn, gdzie jest fabryka Forda, powstało bardzo ciekawe Muzeum Amerykańskiej innowacji – Henry Ford Museum of American Innovation. To miejsce gdzie można się dużo dowiedzieć oczywiście o samochodach, ale też całej gamie różnych innych rzeczy w dziedzinie postępu amerykańskiej myśli technologicznej i wynalazków, które czasem podbiły świat, a czasem nie…. Nie wszystkie wynalazki były dziełem Forda, ale czasem pomysłowość ludzkiego umysłu była zaskakująca…
Dlatego mam dziś taką zagadkę. Co to za maszyna przedstawiona na zdjęciach? Dodam tylko, że jest ogromna, była używana w rolnictwie i mogła pomieścić 12-15 pracowników. Nie jest używana na szeroką skalę, ten wynalazek chyba nie przyjął się na dłużej:)
EDIT:
Tomek, to nie kombajn:) otóż jest to maszyna do zbierania POMIDORÓW. Wygląda jak skrzyżowanie kombajnu z małą linią produkcyjną. Więc w sumie to może jest jednak kombajn do pomidorów (?) Anyway, działa to tak, że przy ziemi ucinane są krzaki pomidora wielkimi tarczami, następnie krzaki na taśmie jadą do wnętrza maszyny gdzie jest „wywiewany” nadmiar liści i ziemi, a następnie taśma rozchodzi się na 2 boki tej maszyny gdzie siedzi po 5 osób i ręcznie wybiera pomidory (albo gałęzie, nie wiem w sumie, bo nie działał). Podobno musieli 30 lat eksperymentować z gatunkami pomidorów aby znaleźć takie, które kombajn będzie mógł pozbierać. W końcu keczup będzie dopiero później. 
Myślałam, że ten wynalazek się nie  przyjął, ale jednak ma się dobrze i w unowocześnionej formie działa nadal. Nazywa się TOMATO HARVESTER (dosłownie zbieracz do pomidorów) Nawet znalazłam filmik pokazujący jak to się odbywa tutaj. W nowszej wersji nie worzą już ze sobą 15 ludzi:)

4 komentarze do “ZAGADKA ROLNICZA”

  1. łoooo, zajebisty jest ten tomato harvester! Ale bym takim pojeździł 🙂 Swoją droga, ciekawe, co oni robią potem z tymi pomidorami, bo jak tak lecą na tę przyczepę, to chyba się mocno masakrują?

JESTEŚ TAM? TO PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *