Przejdź do treści
Home » Blog hidden » KOLORADO W PIGUŁCE

KOLORADO W PIGUŁCE

Na szczycie Pikes Peak 14 115 stóp 
w Estes Park z widokiem na Park narodowy Gór Skalistych:) 
W Rocky Mt NP widok z Old Fall River Road

Kolorado nie jest takim zupełnie oczywistym kierunkiem podróży. Zazwyczaj jeśli ktoś przyjeżdża na objazdowe wakacje po USA wybiera raczej wschodnie lub zachodnie wybrzeże. I słusznie – Stany są ogromne i nie da się zrobić wszystkiego w kilka tygodni. To przecież na wybrzeżu są skupione najważniejsze atrakcje i do tego jest ocean:) Tak, Kolorado jest biedne pod tym względem. Klimat i położenie mało sprzyjający turystyce – jest gorąco (lub zimno), i po drodze do niczego. Sami też nie mieliśmy jakoś szczególnie na radarze tego stanu, a wielka szkoda. Ma on tyle do zaoferowania! Spędziliśmy tam tylko tydzień i widzieliśmy zaledwie centralną część. Teraz mamy apetyt na więcej i marzy nam się wypad zimowy.  No i na koniec można po prostu podsumować: „Warto zobaczyć”

O tym co widzieliśmy napiszę następnym razem, a zacznę od tego co o Colorado warto wiedzieć. Oprócz tego, że jest idealnie prostokątne:)
Położenie geograficzne Colorado
 • Kolorado jest idealnym prostokątem. Po prostu ktoś wziął linijkę i na mapie oddzielił granice Colorado:) Ciekawe czy wszystkie kąty są proste…. W ogóle to jeden z trzech stanów w USA, który nie ma naturalnych granic. Wyznaczają je długość i szerokość geograficzna. Więc chyba jednak kąty są proste:)
 • Jedyne miejsce w USA gdzie spotykają się 4 stany jest w południowo-zachodnim narożniku Kolorado, gdzie jest jednocześnie granica z Utah,  Arizona i New Mexico. Ekstra – można być w 4 miejscach na raz
 • Kolorado jest 8mym stanem pod względem wielkości w USA z powierzchnią 270 tys km.kw. To więcej niż Wielka Brytania (250 tys). Dla porównania Polska ma 320 tys km.kw.
 • Na tak dużej powierzchni mieszka zaledwie 4,7 mln mieszkańców. Phi, to połowa aglomeracji Chicago:)
 • W Kolorado, a dokładniej w Rocky Mountain NP  ma źródła słynna rzeka  Kolorado (a jak!). To od niej wzięła się nazwa stanu.  W końcu to nie byle jaka rzeka – to ta, co „wyrzeźbiła” Wielki Kanion! Rio Colorado, to po prostu „czerwona rzeka” w języku hiszpańskim. Taką nazwę dostała od pierwszych hiszpańskich odkrywców. 
 • Kolorado dołączyło do USA jako 36 stan 1 sierpnia 1876 roku i ma przydomek  „Centennial State” czyli „Stan Stulecia”. Wszystko dlatego, że został przyłączony do stanów równo 100 lat po podpisaniu Deklaracji Niepodległości USA 
 • Pierwotnie ziemie stanu zaieszkiwane były przez plemiona Indian. Pierwsze znaki osadnictwa pochodzą   sprzed 13 tys lat. Żyli spokojnie dopóki nie odkryli ich Europejczycy. W XVIII wieku pojawili się pierwsi hiszpańscy kolonizatorzy, ale prawdziwy boom napływu białej ludności nastąpił po 1858, kiedy odkryto złoto. Gorączka złota doprowadziła do krwawych wojen z tutejszymi Indianami i niecałe 20 lat później ten obszar był juz częścią USA
 • wg spisu powszechnego z 2010 ludnośc biała stanowiła 88% mieszkańców. Murzynów jest 4,5% a rdzenna ludność Ameryki, czyli Indianie (ale to chyba politycznie niepoprawne określenie) stanowi zaledwie 1,6%. Niewiele ich zostało. Co ciekawe aż 20% mieszkańców podaje korzenie niemieckie. 
 • Stolicą stanu jest Denver (pamiętacie tą bajkę: Denver! Ostatni Dinozaur? ja się na tym wychowałam:)  https://www.youtube.com/watch?v=eszjQmLLUp8). To największe miasto w Colorado i ma 0,7 mln mieszkańców. Miła odmiana dla Chicago. W 30 minut mogliśmy przejechać z jednego krańca miasta na drugi:) Denver nazywane jest milowym miastem – bo położone jest na wysokości 1 mili:) Z innych ciekawostek to Denver rości sobie prawa do… cheeseburgera. Podobno tu został wynaleziony:) a ścislej znak towarowy o nazwie Cheeseburger został przyznany Louisowi Ballastowi, rezydentowi miasta w 1935 roku. 
USA State Flag Descriptions - All 50 States
Flaga Colorado
 • Flaga Kolorado została stworzona w 1911 roku. Składa się z 2ch niebieskich pasków, w tym samym kolorze co flaga narodowa, symbolizujących czyste niebo oraz 1 białego symbolizującego śnieg na szczytach gór. Na środku jest litera „c” jak „Colorado” ale też „Centennial” (tłum. stuletni) ze złotym dyskiem symbolizującym mocne słońce w tej części kraju. Czerwony kolor symbolizuje czerwoną ziemię w Kolorado.
 • Kolorado to Góry skaliste, Wyżyna Kolorado i Wielkie Równiny na zachodzie. Średnia wysokość npm to 2000 metrów! To „najwyższy” stan ze wszystkich. Najniższy punkt położony jest na wysokości 1 011 m (3,3 tys stóp)  a najwyższy to góra Mount Elbert 4 400 m npm (14 440 stóp)
 • Na terenie Kolorado są aż 53 wierzchołki powyżej 14 tys stóp (czyli jak kto woli 4267 m)
 • W Colorado znajduje się najwyżej brukowana droga w Ameryce Północnej. Droga do Mt Evans od I-70 z Idaho Springs wspina się na wysokość 14258 stóp nad poziomem morza (czyli 4 345 m). Colorado szczyci się też najwyższą nieprzerwanie wybrukowaną autostradą w Stanach Zjednoczonych. Trail Ridge Road – (US-34) przechodzi przez Park Narodowy Gór Skalistych między Estes Park i Grand Lake, przekraczając Continental Divide na 12,183 stóp nad poziomem morza. To też wysoko, powyżej 3 700. Można dostać choroby wysokościowej:)
 • Leadville w Kolorado jest najwyżej położonym miastem w USA – 10,430 stóp ( 3 180 m npm). Jak wiele innych miejscowości w regionie powstał w czasach gorączki złota, chociaż w tym regionie były akurat obfite rudy srebra.
 • To jedyny w historii stan który odrzucił organizacje Olimpiady. W 1976 mieszkańcy Denver opowiedzieli się przeciwko pomysłowi władz, w obawie o koszty, zanieczyszczenie i napływ ludności. No cóż, bywa…
 • Rząd USA jest właścicielem 1/3 powierzchni kraju:) dziwne jak na kapitalistyczny kraj
 • w Kolorado są aż 4 Parki Narodowe: Gór Skalistych, Black Canyon of the Gunnison, Mesa Verde i Great Sand Dunes
 • Na koniec coś dla miłośników jedzenia. Jednym ze słynnych przysmaków w Kolorado są Ostrygi Gór Skalistych. Trochę to dziwne, skoro nie ma dostępu do morza. Wielbiciele ostryg mogą się jednak „nieco zaskoczyć” gdyż to tylko ładna nazwa na potrawę skłądająca się z jąder bawolich. mmmmm, pycha. Dam dolara jak ktoś spróbuje:)
Na dziś wystarczy. Idę jeść. Może owoce morza:)
Widok z  Continental Divide na 12,183 stóp nad poziomem morza. To też wysoko, powyżej 3 700. Można dostać choroby wysokościowej:) ja dostałam

JESTEŚ TAM? TO PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *