Przejdź do treści
Home » Blog hidden » ILLINOIS – THE LAND OF LINCOLN

ILLINOIS – THE LAND OF LINCOLN

Podobny obraz
„Illinois – Ziemia Lincolna” – tablica powitalna przy wjeździe do stanu
Chicago znajduje się w stanie Illinois, ale co ja właściwie wiem o tej nowej ziemi? Mało, prawie nic. Aż wstyd się przyznać…. Postanowiłam pogrzebać trochę w internecie i uzupełnić braki. W końcu mieszkamy tu już ponad pół roku i warto wiedzieć coś więcej o stanie, w którym się mieszka:) Z perspektywy Polski wydaje nam się, że wszystkie stany są takie same (nooo prawie). Przecież Stany to Stany – to Wielki Kanion, Nowy York, Disney World, Hollywood, Las Vegas, miś Yogi, McDonald. Kto by się zastanawiał, że to wszystko na powierzchni ponad 2 razy większej niż cała Unia Europejska, a poszczególne stany są większe niż kraje członkowskie UE. I różnorodne. Niektóre stany więcej dzieli niż łączy. Z perspektywy Europy traktujemy te stany bardziej jak  województwa lub regiony, ale one są znacznie bardziej zróżnicowane. Także na poziomie administracyjnym – w założeniach bliżej im do państw członkowskich w UE niż regionów. Mimo, że nie mają takiej swobody politycznej jak oddzielne państwa, bo są to jednak Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, to jestem zaskoczona jak dużo mają swobody. Każdy ze stanów jest w pewien sposób odrębny, ma swojego gubernatora, flagę, prawo, podatki, służbę zdrowia, historię, zwyczaje, slang, i wiele więcej. Cały czas uczę się tych różnic. Nawet tak oczywista rzecz jak wspólny język angielski. Myślałam, że w USA wszyscy mówią po angielsku, ale wcale tak nie jest i % mówiących po angielsku rożni się w zależności od stanu. A to dopiero…
Ale wracając do  Illinois. Poczytałam trochę i okazało, się że naprawdę nic nie wiem:) Zacznijmy od dużego obrazka. Jak już pisałam wcześniej w USA jest 50 stanów + 1 okręg stołeczny czyli Waszyngton (Dystrykt Kolumbii). Illinois położony jest w środkowej części Stanów zwanej Midwest w rejonie Wielkich Jezior. Na tym kończyła się moja wiedza ogólna:) Oprócz tego Illinois nazywane jest sercem Ameryki  – zapewne ze względu na swoje centralne położenie i fakt, że to największy hub transportowy Ameryki, ale także ze względu na centrum kultury, które tutaj bije. To stan który ma wszystkiego po trochu: są małe spokojne miasteczka,  wielka aglomeracja z wieżowcami, jest przemysł, są farmy, jest jezioro, są atrakcje, jest biznes.  
Illinois – położenie na mapie USA
Co jeszcze warto wiedzieć o Illinois:
 • ma powierzchnie prawie 150 tys km.kw i jest 25-tym stanem pod względem wielkości. Dla porównania to nieco mniej niż połowa Polski (320 tys km.kw)
 • zamieszkuje tu prawie 12,8 mln mieszkańców i jest to 5-ty stan pod względem ilości ludności. To prawie 1/3 ludności w Polsce (38 mln)
 • skrót administracyjny to IL, a stan podzielony jest na 102 hrabstwa, z czego największym jest hrabstwo Cook, w którym znajduje się Chicago
 • sąsiaduje z Jeziorem Michigan i 5 stanami: Wisconsin, Kentucky, Indiana, Missouri i Iowa
Podział administracyjny stanu Illinois
 • nazwa stanu – Illinois (wym. Ilinoi, bez s) wzięła się od rzeki Illinois, którą nazwał tak w 1679 francuski kolonizator La Salle – od Indian żyjących nad brzegiem tej rzeki. Samo słowo Illinois to francuski zapis słowa z języka lokalnych Indian „iliniwok” oznaczający, w zależności od tłumaczenia: „ludzie”, „najlepsi ludzie”, „wojownicy”. Można sobie wybrać:)
 • Stan ten przyłączył się do Unii USA jako 21-szy stan 3go grudnia 1818. Pierwszych europejskich osadników w Illinois datuje się na 1673 – byli to Francuzi. W 1763 stan stał się własnością Wielkiej Brytanii aż do przyłączenia się do Unii w 1818. 
 • Największym miastem w stanie Illinois jest Chicago, gdzie zamieszkuje 2,7 mln mieszkańców a w całej aglomeracji Chicago aż 10 mln. Oznacza to, że prawie 80% ludności stanu mieszka w okolicy Chicago!
 • Chicago nie jest stolicą kraju. Tą funkcję pełni Springfield ze 115 tysiącami mieszkańców, więc całkiem małe w porównaniu do Chicago. Najważniejszą informacją o tym mieście jest fakt, że mieszkał tam Abraham Lincoln zanim został wybrany na urząd prezydenta. Dziś największą atrakcją turystyczną w Springfield są  miejsca związane z życiem Lincolna oraz jego grób na Cmentarzu w Oak Ridge, Springfield.
 • Illinois zwane jest „Ziemią Lincolna” – to tu żył przez 31 lat i zaczynał swoją karierę polityczną jeden ze znanych amerykańskich prezydentów. Co więcej stan Illinois opatentowała nazwę „Land of Lincoln” i jako jedyny stan może używać tego sloganu:)
 • Illinois ma też inne przydomki: The Prairie State czyli „Stan Preriowy” (kiedyś porastały ten obszar rozległe prerie), chociaż dziś bardziej pasuje Corn State czyli „Stan kukurydziany” (Illinois jest największym producentem kukurydzy w USA). Ma też kilka innych, najciekawsze wydał mi się „Egipt” – ze względu na podobieństwo do żyznych terenów w delcie Nilu. Jednym z towarów eksportowych Illinois są torfy i inne żyzne ziemie uprawne. 
 • Gubernatorem stanu od stycznia 2019 jest J.B. Pritzker – kandydat Demokratów. Zanim został politykiem był biznesmenem (m.in. posiada siec hoteli Hyatt). Jego majątek jest wyceniany na 3,4 mld $ co daje mu tytuł najbogatszego gubernatora w całej historii USA (no dobra, nie jest ona zbyt długa, ale jednak…) i 2-go najbogatszego polityka ever w Stanach (po Bloombergu). Kadencja gubernatora trwa 4 lata – kolejne wybory odbędą się  a listopadzie 2022
 • Każdy stan ma odrębną flagę i godło. Flaga stanu Illinois jest biała i składa się z pieczęci stanowej (jak nasze godło) i napisu Illinois. Na pieczęci jest bielik amerykański – symbol Stanów Zjednoczonych, który trzyma w dziobie wstęgę z mottem stanu „Suwerenność stanu – unia narodowa”, a w szponach tarczę herbu państwowego z 13 gwiazdkami i paskami symbolizujące pierwsze 13 kolonii. Bielik to Ameryka, tarcza to przynależności stanu do USA a wstęga mówi, że Illinois stanowi samo o sobie pod skrzydłami USA. Woda reprezentuje jezioro Michigan. Daty symbolizują przystąpienie do Unii (1818) oraz zmiany wzoru loga w 1868
Flaga stanu Illinois
 • Każdy stan ma też swoje charakterystyczne symbole. Jest ich cała masa, ale jakby ktoś chciał wiedzieć to dla Illinois najważniejsze symbole to: kwiat- fiołek; ptak- kardynał; drzewo- dąb biały.
 • Gospodarka stanu Illinois opiera się na rolnictwie i hodowli bydła, przetwórstwie mięsnym i spożywczym, a także na przemyśle maszynowym, metalowym i chemicznym. W Illinois wydobywa się także węgiel. Ze względu na obecność Chicago w Illinois ważną gałęzią są także usługi – zwłaszcza finansowe, transportowe i logistyczne  
 • Ze względu na swoje żyzne ziemie w Illinois bardzo ważne jest rolnictwo. Illinois słynie z produkcji soi, kukurydzy, jabłek i pszenicy, a także jest tez jednym z największych na świecie producentów dyni. 
 • Stopa bezrobocia w styczniu 2019 wynosiła 4,2%, dziś, po koronawirusie,  to nawet nie ma co sprawdzać…
 • Minimalna płaca w stanie Illinois wynosi obecnie 9,25 $  i ma wzrosnąć do 15$ za godzinę w 2025
 • Czy wszyscy mówią tu po angielsku? co ciekawe oficjalne statystyki twierdzą, że języka angielskiego w Illinois  używa 78% społeczeństwa. Jakoś nisko się to wydaje…
 • W Illinois struktura rasowa wygląda następująco: 77% biali (w tym Latynosi), 14,5% czarni i 5,7% Azjaci
 • To stan protestancki – 43% mieszkańców deklaruje tą wiarę, katolicy stanowią 28%
 • Illinois jest jednym z najbardziej płaskich stanów USA. Najwyższe naturalne wzniesienie to Charles Mound o wysokości 376 m. Górą to ja bym tego nie nazwała….
 • w Illinois jest 187 parków stanowych
Takich ciekawostek mogłabym wypisać jeszcze ze 3 strony, ale zostawię cos na później. Ha, teraz to już całkiem sporo wiem o Illinois. No i mam wszystko w jednym miejscu, jakbym zapomniała:)

JESTEŚ TAM? TO PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *