Przejdź do treści
Home » Blog hidden » BROADWAY W CHICAGO

BROADWAY W CHICAGO


Ale jak to, przecież Broadway jest w Nowym Jorku! Skąd w takim razie wziął się w Chicago? Może ktoś się pomylił? Co to za bzdury… Hmmm, zgłębiłam temat i okazuje się,że mamy też Broadway w Chicago. Jak to możliwe?
Otóż jak słusznie sądziłam samo określenie Broadway odnosi się do jednej z największych atrakcji Nowego Jorku, czyli obszaru skupiającego ponad 40 profesjonalnych teatrów wzdłuż ulicy Broadway na Manhattanie. Co ciekawe, aby być zaliczonym do „profesjonalnych teatrów” trzeba spełnić warunek: przynajmniej 500 miejsc dla widzów. Ciekawe czy tylko tyle:)
Podobno pierwsze teatry w Nowym Yorku pojawiły się już w połowie XVIII wieku, ale jeszcze nie na Broadway’u. Samo miasto miało wtedy pewnie zaledwie 15-20 tys mieszkańców, więc mówienie o wielkich tradycjach teatralnych jest chyba lekko na wyrost. Pierwsze teatry wzdłuż ulicy Broadway zaczęły pojawiać się dopiero sto lat później – w 1850 roku, ze względu na tanią ziemię w okolicy. Wówczas ta najsłynniejsza dziś okolica była zaledwie zaoranym polem. Może ulica nie miała jeszcze nawet nazwy… Nie wiem, ale prawdziwa historia Broadway’u to dopiero lata 20 – 30 XIX wieku kiedy powstały największe i najbardziej znane teatry wokół Time’s Square oraz wystawiono pierwsze musicale. I w tą datę jestem w stanie uwierzyć. Wikipedia sili się na dłuższą historię, ale jakieś to naciągane….
Co by nie mówić, dziś Broadway to nie tylko jedno z najbardziej znanych miejsc a USA ale także niezła maszynka do robienia pieniędzy. W 2018 dochody ze sprzedaży biletów przekroczyły 1,8 miliarda (!) dolarów, czyli prawie 15 mln sprzedanych biletów, ze średnią ceną za bilet ok. 130 dolarów. Mimo, że teatrów na Brodway’u jest całkiem sporo są one silnie skonsolidowane. Większość skupionych jest w 3-ch organizacjach:
  • Shubert Organization – 17 teatrów
  • Nederlander Organization – 9 teatrów
  • Jajamcyn – właściciel 5 teatrów
Większość przedstawień teatralnych wystawianych na Broadway’u to musicale. Kto był w Romie ten wie czym jest musical. Śpiewają i tańczą… ale jak!

Najbardziej znane musicale z Broadway!

Okej, Broadway, Broadway’em, ale co robi w Chicago? Otóż Broadway in Chicago to po prostu firma utworzona w 2000 roku  przez Nederlander Organization, która skupia 5 historycznych teatrów Chicago. Wystawiane są w nich głównie przedstawienia broadwayowskie z dużych scen Broadway’u (taaak, Broadway wyrusza w trasę koncertową). Cóż, potencjał na pomnożenie dochodów jest nieograniczony, dlaczego więc nie powielić komercyjnego hitu i nie wysłać kilku obsad na turnee po Stanach? I tak przedstawienia prosto z Broadway’u są wystawiane w jednym z 5-ciu poniższych teatrów Chicago.
  • CIBS Theater – otwarty w 1906 roku, wówczas najwyższy budynek w Chicago, 1800 miejsc
  • James M. Nederlander Theater – otwarty w 1926 roku, 2253 miejsc
  • Cadillac Pallace Theater otwarty w 1926 roku, 2344 miejsc
  • Auditorium Theater of  Roosevelt University – otwarty w 1889, 3875 miejsc
  • Broadway Playhouse at Water Tower Place – otwarty w 2010 w centrum handlowym, 549 miejsc
Większość teatrów znajduje się w dzielnicy The Loop, gdzie jest też Chicago Theater District. Może i potencjał znacznie mniejszy niż w  Nowym Jorku, ale zawsze to dodatkowe 1,8 mln widzów rocznie oglądających przedstawienia broadwayowskie. Wystawiane są nie tylko sztuki z Broadwayu, ale często zdarzają się w Chicago prapremiery. Trzeba tylko dobrze upolować. Ceny słone, średnio 125 dolarów za bilet. Ale warto, przeżycia jedyne w swoim rodzaju.

Mamy już za sobą pierwszą wizytę na Broadway’u w Chicago ale o tym jutro:)

Lokalizacja teatrów skupionych w Broadway Chicago

JESTEŚ TAM? TO PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *