Przejdź do treści
Home » Blog hidden » CZAS NA TEKSAS

CZAS NA TEKSAS

Wylatujemy jutro do Teksasu, a ja znowu nieprzygotowana. Zawsze wiedziałam, że to duży stan, że jest tam gorąco, że to kraj kowboi, country i rodeo. Ale nigdy nie sprawdziłam, więc nie wiem w sumie o co tam chodzi. Czy tylko o te kowbojskie buty z wężowej skórki? Miałam nawet na liście kilka atrakcji w Teksasie, o których pisałam tutaj. Ostatnio dowiedziałam się, że tam zabili Kennedy’ego, i że tam jest Houston. Więc jedziemy zobaczyć co tam jeszcze mają. To będzie krótka wycieczka, jedynie przedłużony weekend, ale plany jak zwykle napięte. Jedziemy do Dallas, gdzie spróbujemy się dowiedzieć, kto zabił prezydenta. Potem poszukamy sobie problemów w Houston a na koniec odwiedzimy Fort Worth i będziemy jeździć (?) na rodeo. Właśnie, czy na rodeo się jeździ? czy rodeuje (czasownik od rodeo). Trzeba to wyjaśnić, może w Teksasie mi powiedzą. Po drodze będziemy szukać prawdziwych kowboi i saloonu ze szklaneczką whiskey:) Chyba ze to nie tu i mi się stany pomyliły. Przepraszam, którędy na Dziki Zachód? 

PODSTAWOWE INFORMACJE

 • Nazwa Teksas pochodzi od słowa táyshaʼ, które w języku lokalnego plemienia Indian Caddo oznaczało „przyjaźń” i brzmiało w wymowie jak Teksas. Dlatego mottem Teksańczyków jest dziś przyjaźń
Dodaj podpis
 • Stan Teksas położony jest na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Od południa graniczy z Meksykiem, z pozostałych stron otaczają go inne stany USA: Luizjana, Arkansas, Oklahoma i Nowy Meksyk
 • a jednak nie jest największy. Teksas (a właściwie Texas) jest drugim stanem co do wielkości (po Alasce) i ma powierzchnie prawie 700 tys km. kw. Wiecie ile to jest? To więcej niż Francja (633 tys km.kw), która jest największym krajem UE. Dla przypomnienia Polska ma 312
 • Teksas jest jednak wystarczająco duży by leżeć w 2ch strefach czasowych:  UTC-06:00 oraz UTC-07:00. W Dallas i Houston jest ta sama godzina co w Chicago:) Można dzwonić
strefy czasowe w Teksasie. ta żółta to taka sama jak w Chicago (-7 do PL). Zielona to 1 h wcześniej niż Chicago (czyli -8 do PL)
 • Teksas jest drugim stanem pod względem liczby ludności (po Kalifornii) i mieszka tam nieco ponad 28 mln mieszkańców. To 3/4 Polski (38 mln)
 • Stolicą Teksasu jest Austin, gdzie zamieszkuje niecały 1 mln mieszkańców. To 4te pod względem wielkości miasto w stanie . Znacznie większe i popularniejsze są inne: największym miastem w Teksasie jest Houston (2,3 mln), które jest w ogóle 4 największym miastem w USA. Numer 2 to San Antonio (1,5 mln) oraz nr 3 – Dallas (1,3 mln). Wg statystyk aż 80% Teksańczyków mieszka w miastach.
 • Warto zaznaczyć że w Teksasie mówi się nie tylko po angielsku. Mam 65% szans że trafie:) co 3 mieszkaniec mówi jednak po hiszpańsku – aż 29% Teksańczyków mówi, że ich pierwszym językiem jest hiszpański.
 • Nic dziwnego, bo Latynosi stanowią 40% ludności stanu. Łącznie prawie 80% mieszkańców to ludność biała (razem z Latynosami), a 13% stanowią Afroamerykanie
 • Duży odsetek Latynosów w Teksasie ma swoją przyczynę nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie Meksyku, ale także w swej historii. Bo Teksas był częścią Meksyku! Teksas został odkryty w 1519 roku przez hiszpańskiego odkrywcę Alonso Alvarez de Pineda, który ogłosił te ziemie własnością króla Hiszpanii. Gdy Meksyk ogłosił swą niepodległość w 1821 Teksas był jedną z jego prowincji.
 • To nie koniec ciekawej historii Teksasu. Czas na niepodległość. Tak, Teksas był niezależnym krajem! W wyniku rożnych napięć pomiędzy ludnością Meksyku a Teksasem w 1836 Teksańczycy postanowili się odłączyć i proklamowali Republikę Teksasu. Obszar republiki obejmował także terytoria Nowego Meksyku, Oklahomy, Kansas, Kolorado i Wyoming. Nie obyło się bez krwawych wojen. Teksas jako osobny kraj był za słaby by stawić czoła lokalnym plamieniom i roszczeniom Meksyku
 • Niepodległość trwała do 1845 roku kiedy podpisano rezolucję o aneksji Teksasu do USA. Była to forma ratunku dla Teksasu. Formalnie Teksas dołączył do Unii  jako 28 stan… po czym wystąpił z niej w 1861 dołączając do Konfederacji i rozpoczynając tym samym wojnę secesyjną. Resztę historii znacie. Wojna zakończyła się w 1870 przegraną konfederatów i utworzeniem USA
 • Teksas nazywany jest „Lone Star State” czyli stan „samotnej gwiazdy”. Hasło to upamiętnia dążenia niepodległościowe od Meksyku i fakt że stan ten był kiedyś niezależną republiką. Kiedy Republika Teksasu ogłosiła swą niepodległość miała na fladze jedną samotną gwiazdę. Znajduje się ona do dziś na fladze i godle Teksasu.

Flaga z samotną gwiazdą i motto „jedź przyjaźnie”. Bo Teksas znaczy przyjaźń.

 • To kraj Wielkich Równin gdzie przeważają prerie z roślinnością półpustynną, główne rzeki to Rio Grande, rzeka Colorado i Red River (dopływ Missisipi). Mają też ponad 500 kilometrów pięknego wybrzeża, plaż i kurortów nadmorskich
 • W Teksasie jest ropa! Stąd pochodzi 30% krajowego wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Nic dziwnego, że ziemia w Teksasie taka droga:) Oprócz tego są tu też liczne złoża innych surowców mineralnych jak siarka, rudy żelaza, sól kamienna czy grafit.
 • Teksas jest największym producentem energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych. Nie tylko ze względu na złoża ropy (główny ośrodek to Houston), ale też ze względu na największe na świecie farmy wiatrowe. Ekologiczna energia pochodząca z farm stanowi 45% zapotrzebowania Teksasu na energię. Nieźle…
 • Drugim ważnym zasobem Teksasu jest bydło. Podobno w Teksasie jest 12 mln sztuk bydła – więcej niż w jakimkolwiek innym stanie. Podstawą gospodarki Teksasu wielkoformatowe rolnictwo z farmami o powierzchni powyżej 1000 ha. Krówki musza mieć gdzie biegać. Oprócz tego w Teksasie uprawia się bawełnę i jak wszędzie: pszenicę, ryż i kukurydzę. 
 • Teksańczycy wyrabiają bardzo wysokie PKB – w 2015 byli drugim stanem po Kalifornii
 • Przy tym mają jedne z najniższych podatków w USA – podatek stanowy od sprzedaży wynosi tylko 6,25% (w Illinois to prawie 10,5%). 
 • W Teksasie nie ma podatku od dochodów. Dlatego tak wiele dużych firm ma tam swoje siedziby: AT&T, American Airlines, Continental Airlines, Dell, Frito-Lay i inne. 
 • W Houston znajduje sie jeden z głównych ośrodków NASA
 • W Teksasie trzeba przestrzegać prawa. Nadal obowiązuje tu kara śmierci a prawo stanowe jest najsurowsze w całym USA. W stanie obowiązuje daleko idące prawo do posiadania broni palnej i prawo własności. m.in. można zabić osobę, która wtargnęła na prywatną posesję. Ups. No camping!
 • Teksańczycy są dosyć religijni – 50% to protestanci a kolejne 23% to katolicy.
 • 3 prezydentów USA pochodziło z teksasu w tym George W. Bush
ooo, to tyle z najważniejszych informacji. Takich geograficzno-politycznych. A ja dopiero zaczęłam zgłębiać temat. I najważniejsze pytanie, co będziemy jeść. To następnym razem. Dobra, teraz naprawdę lecę się pakować!

5 komentarzy do “CZAS NA TEKSAS”

 1. Jolanta, czekam na post o Teksasie, czekam i nic nie ma. Żeby tak nie dbać o swoich stałych czytelników? Skandal! Wróciliście już? Nic Was nie pożarło po drodze?

JESTEŚ TAM? TO PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *